Ovoce

Moje ovocné stromky: SEZNAM ODRŮD × FOTOGALERIE

Angrešt – srstka
(Ribes uva-crispa)
Pěstování...
White Smitd   (z)
Hinnomaki   (č)
Prima   (z)
Pax   (č)
Zebín   (z)
Martlet   (č)
Mucurines   (z)
Broskvoň
(Prunus persica)
Pěstování...
??  
?? 
??  
Harblaze (nektarinka)  
Favorita Moretini 3  
Earliglo  
Majorita  
Dřín
(Cornus mas)
Ideální pro pěstování jsou nezamokřená (raději vysušená než podmáčená) slunná stanoviště s neutrální až lehce zásaditou hlinito-písčitou či hlinitou půdou, snese ovšem i půdu kamenitou a méně výživnou. Dřín je odolný vůči mrazu, kvete brzy na jaře (někdy i koncem února) s tím, že květy jsou zpravidla cizosprašné. – viz také http://www.zahradnictvi-spomysl.cz/drin_velkoplody
velkoplodý Wydubietskij Jedna z výborných odrůd původem ze staré Ukrajiny, zároveň jedna z nejplodnějších. Z dospělé rostliny lze sklidit až 50 kg ovoce. Dozrává ke konci srpna, má velmi sladké plody.
velkoplodý Jantarnyj Stará nenáročná odrůda původem z Ukrajiny. Výška okolo 3 metrů, plody cca 4g, 2,5 cm velké. Žluté kulatě oválné plody se sklízí v polovině srpna.
Fíkovník smokvoň
(Ficus carica)
Pěstování...
noname (Velký Třebešov)  
Brown Turkey  
Hloh
(Crataegus pinnatifida)
Pěstování...
čínský peřenoklanný
"Big Mao-Mao"
Odrůda s velkými 3cm plody, šťavnantou dužninou, velmi chutná i za syrova. Plody se dají sušit (čaj), kompotovat, lisovat na šťávu i "marmeládovat".
Léčivý: proti nervozitě, posílení srdeční činnosti, pomáha snižovat hladinu cholesterolu, při žaludečních obtížích, při nachlazení – antibakteriální účinky.
Hrušeň obecná
(Pyrus communis)
Pěstování...
Konference Ranně zimní odrůda původem z Velké Británie. Zelenožlutý plod je středně velký, dužnina je sladké chuti, středně šťavnatá, jemné, středně tuhé konzistence. Zraje od poloviny září, konzumní zralost je v říjnu.
Milada letní odrůda
Williemsova červená  
Milka zimní odrůda
Hrušeň asijská (nashi) Pěstování...
Kumoi zimní odrůda se středně velkými až velkými plody kulovitého tvaru. Základní barva slupky je žlutá až oranžová. Dužnina je sladká, středně aromatická tuhé konzistence. Sklízí se od poloviny září, konzumní zralost je od konce října a vydrží i do ledna.
Early Shu  
Chorujo
Jabloň domácí
(Malus domestica)
Pěstování...
GoldLane  
RedSpring  
Rubinola  
Moonlight  
Garden Fontane  
Sirius  
SunLight  
Slendera  
Admiral  
Rondo  
Golden Gate  
Karneval  
Jeřáb ptačí
(Sorbus aucuparia)
Pěstování...
Moravský sladký  
Jujuba – cicimek
(Ziziphus jujuba)
Pěstování...
Cicimek čínský  
Kdouloň
(Cydonia oblonga)
Pěstování...
??  
Kiwi – aktinídie
(Actinidia arguta)
(Actinidia deliciosa)
(Actinidia chinensis)
(Actinidia kolomikta)
Pro pěstování je nutná opěrná konstrukce. Všechny aktinídie mají mělký kořenový systém – mulčování je velmi vhodné. Rostliny jsou často cizosprašné (stačí 1 samec na cca 5 samic), plodí na jednoletém dřevě v první dekádě září.
arguta Issai (samosprašná)
arguta Ananasnaya  
arguta SAMEC  
arguta Ken`s Red  
arguta VitiKiwi (samosprašná) Partenokarpická odrůda (nevytváří pyl).  Plody jsou hladké a bez semen, velké až 4 cm, dozrávají v září. Rostlina dorůstá 8 - 10 m s ročními přírůstky 2 - 3 m.
Klanopraška
(Schizandra chinensis)
Pěstování...
čínská  
Kustovnice čínská
(Lycium chinense)
Tento keř dorůstající asi 2,5 m plodí podlouhle oválné červené bobule. Podle zeměpisné polohy a klimatu kvete od června do srpna. Květy jsou nafialovělé opylované hmyzem. Kustovnice roste dobře na lehčích půdách i půdách chudých.
??
 
čínská "Anny"  
Meruňka
(Prunus armeniaca)
Pěstování...
Harlayne  
kanadská?  
?? (pozdnější)  
Velkopavlovická?  
Radka  
Mišpule německá
(Mespilus germanica)
Pěstování...
??  
Morušovník
(Morus)
Pěstování...
černá Trnavská  
převislá (pendula)  
Muďoul trojlaločný – Pawpaw
(Asimina triloba)
Pěstování viz http://www.asimina.org/Návod%20na%20pěstování%20pawpaw,%20Muďoula,asimina%20triloba
Mitchell Vysoce ceněná odrůda (selekce z přírody, Joseph W. Hickmann, 1979). Málo semen, střední velikost plodů, lehce nažloutlých ve zralosti se zlatavou dužinou. Dobrá plodnost, sladké a chutné plody. JEDNA Z NEJRANNĚJŠÍCH - možno pěstování i v horších podmínkách (nadmořská výška).
Sunflower  
Muchovník
(Amelanchier)
Pěstování...
Martinův odrůda vznikla výběrem z rostlin odrůdy Thiessen v roce 1990 v oblasti Langhamu ve státě Saskatchewan v Kanadě. Plody této odrůdy se vyznačují svou velikostí (průměr do 18 mm), jejich chutí a šťavnatostí a především jednotným zráním plodů v hroznu. Keř je růstem podobný odrůdě Thiessen, dorůstá výšky 5 metrů. Odnožuje mírně a keř se dožívá 50-ti a více let. Kvetení a dozrávání plodů začíná u této odrůdy nejdříve ze mnou pěstovaných odrůd. Plody odrůdy Martin jsou hodnocené jako nejchutnější pro přímý konzum. Jsou velmi šťavnaté a chutí připomínají naše borůvky.
Cusickii vzpřímený opadavý keř dosahující po letech až 3m výšky. Tato skromná rostlina se spokojí s běžnou zahradní zemí a v podstatě jakýmkoliv stanovištěm. Pokud však chcete bohatou úrodu plodů,doporučujeme vysazovat keře spíše na slunná místa a rovněž se vyhnout stanovištím příliš suchým. Keř v podstatě neptrpí chorobami,je velice odolný a dokáže si poradit i bez jakékoliv péče. Přihnojování či poskytnutí dostatečně živné půdy však rostlina vnímá velice pozitivně a zvyšuje to její kondici, která se projeví mimo jiné vyšší kvalitou plodů. V dubnu kvete drobnými bílými květy s úzkými korunními plátky v převislých hroznech.Ze samosprašných květů dozrávají v červnu až v červenci plody podobné svým tvarem i barvou borůvkám. Jsou sladké, obsahují vitamin C, B2. Šťáva je bohatá na anthokyany (barvivo), některé minerály, železo, atd. Plody jsou chutné čerstvé přímo z keře i upravené jako zavařenina, či sušené jako rozinky, přidávané do koláčů či placek místo borůvek. Ze zralých plodů lze lisovat šťávu s nádhernou temně fialovou barvou. Pomerně brzy na podzim keře shazují své žlutavě zabarvené listy. A to v relativně krátké době postupně od spodu k vrcholům.
Prince William odrůda patří pod Amelanchier canadensis, byla patentována v roce 1987. Keř je menšího vzrůstu (do 3 m), bohatě odnožuje. Plody s průměrem do 12 mm, temně červeno purpurové, sladké, velmi aromatické.
Thiessen odrůda nalezena na západ od Hepburnu ve státě Saskatchewan v Kanadě v roce 1906. Keře dorůstají do výšky 5 metrů, bohatě odnožuje a dožívá se 70 a více let. V roce 1993 byla druhou nejrozšířenější odrůdou pěstovanou na kanadských farmách. Keř kvete a plodí o několik dnů dříve nežli odrůda Smoky a Northline, téměř souběžně s odrůdou Martin. Plody vyrůstají v hroznech v počtu 6-12, dorůstají velikosti do 17 mm v průměru a jsou výborné, šťavnaté chuti.
Lamarckii Vicky krásný keř nebo strom pocházející z kanadských prérií dorůstající běžně 2 metrů, v domovině podstatně více. V našich podmínkách prospívá, protože je odolný proti vymrzání. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické, lehce ochmýřené. Květenství jsou hroznovitá, květy až 2 cm velké. Tento muchovník kvete již od dubna, plody dozrávají od poloviny června do poloviny července. Plody jsou malvice, zpočátku červené, pak až modročerné, ojíněné, chuti sladké a šťavnaté.
Obelisk vyšlechtěná odrůda vzpřímeného, úzce sloupovitého vzrůstu. Dorůstá výšky kolem 3 metrů a šířky 1,8 metru. Tmavé plody jsou modrofialové barvy. Vhodný keř na slunce i do mírného polostínu.
Smoky původem divoká rostlina nalezena v Beaverlodge v Albertě kolem roku 1918. Oficiálně představena v roce 1952. Bobule s průměrem do 14 mm, obvykle 7 - 11 v trsu, zrání nejednotné. Dobrá, jemná chuť, jde o nejsladší z dosud známých odrůd s nejvyšším poměrem cukrů a kyselin (pH 4,1 - 4,5). Plody obsahují poměrně hodně velkých semen. Výška keře do 4,5m. ve stáří rozložitá koruna, hojně odnožující.
Ořešák královský
(Juglans regia)
Pěstování...
"kameňák"  
"papírák"  
Sychrov  
Ostružiník křovitý
(Rubus fruticosus agg.)
Pěstování...
Boysenberry (ostružinomalina) (téměř beztrnná)
Thornfree  
Wilsonův raný  
Ostružiník maliník
(Rubus idaeus)
Pěstování...
Himbo Top  
Laszka  
Polka (remonentní)
Ljulin (remonentní)
Rakytník řešetlákový
(Hippophae rhamnoides)
Pěstování...
Baltik  
Pantělejvská  
Opylovač - K+  
Altajská  
Altajská  
Réva vinná
(Vitis vinifera)
Pěstování...
Arkadia  
Vostorg  
Růže
(Rosa)
Pěstování...
Karpatia (plodová)  
Rybíz – meruzalka
(Ribes nigrum)
(Ribes rubrum)
Pěstování...
noname červený
Jonkheer Van Teets (keř) červený  
Blanka bílý
Titania černý  
Noiroma černý
noname černý  
Slivoň
(Prunus domestica)
Pěstování...
myrobalán Desertnaja  
pološvestka Gabrovská  
renklóda Malvazinka  
ryngle Ontario  
švestka Elena  
švestka Rheingold  
Tomel – kaki
(Diospiros)
Pěstování...
Rossijanka (kříženec)  
Nikita's Gift (kříženec
 
Třešeň ptačí
(Prunus avium)
Pěstování...
Dönissenova žlutá  
Karešova  
Kordia Odrůda třešně vznikla v České republice, je naší nejvíce ceněnou desertní odrůdou. Zraje v 6. třešňovém týdnu. Zpočátku roste silně, po vstupu do plodnosti se růst zpomalí. Stromy do plodnosti vstupují raně, výnosy jsou vysoké a pravidelné. Plody jsou velmi dobré chuti, tmavě červené barvy, pevné. Průměrná hmotnost plodu nejčastěji kolísá v rozmezí 8 – 9,5 g. Plody lze použít i ke zpracování. Jsou odolné vůči praskání. Odrůda je cizosprašná.
Višeň obecná
(Prunus cerasus)
Pěstování...
Meteor  
Favorit  
Újfehértoi Fürtös Odrůda byla vyšlechtěna v Maďarsku. Plody jsou středně velké, kulaté, slupka je jemná, tmavočervená se světlejšími tečkami, lesklá. Dužnina je měkká, jemná, masově červená, rozplývavá, šťavnatá, příjemně sladce navinulá, aromatická a výborná. Šťáva barví středně. Plodnost je hojná, pravidelná. Plody jsou vhodné pro stolní použití i průmyslové zpracování. Zraje v 6. třešňovém týdnu. Odolnost proti mrazu v květu je střední až velká. Pěstování je vhodné v teplejších oblastech, kde plody dosahují nejvyšší kvality. 
zimolez kamčatský
(Lonicera caerulea
var. kamtschatica)
Pěstování...
Amur  
Czuľymskaja  
Leningradskij Welikan  
Vostorg  
Docz` Velikana  
Jugana  
Gordost' Bakczara  
Bakczarskij Velikan  
Sibiraczka  
Tundra  
Honeybee  
Nimfa  
Wojtek  

Další velmi užitečné zdroje: